European School Radio

Το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 12/θ 1ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αρχανών (Ε.Α.Ε.Π.), είναι το ένα από τα δύο που έχουν ιδρυθεί και λειτουργούν στην Κωμόπολή μας.

Το μαθητικό αλλά και το εκπαιδευτικό δυναμικό του, το κατατάσσει σήμερα ως το μεγαλύτερο Δημοτικό Σχολείο του Δήμου μας.

Από τον Ιούνιο του 2013 έχει ενταχθεί στα Σχολεία που λειτουργούν με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.), το πρώτο που έχει ιδρυθεί στο Δήμο Αρχανών ? Αστερουσίων.

Η ιστορία του 1ου Δημοτικού Σχολείου έχει καταγραφεί στα εκπαιδευτικά δρώμενα των Αρχανών για πάνω από ένα αιώνα και οι μαθητές που έχουν φοιτήσει, έχουν καταξιωθεί στο χώρο των επιστημών αλλά και γενικότερα στην κοινωνίας μας.

Η λειτουργία του έχει ταυτιστεί με το παραδοσιακό Πετρόκτιστο Διδακτήριο το οποίο κοσμεί την είσοδο των Αρχανών.

Από τον Ιανουάριο του 2004, στεγάζεται στις σύγχρονες εγκαταστάσεις    νέου  διδακτηρίου το οποίο βρίσκεται στο βόρειο μέρος της Κωμόπολής μας, στη θέση «Πάνω Κάμπος».

Ο στόχος της κατασκευής ενός νέου διδακτηρίου ήταν διπλός. Αφενός για να στεγαστούν οι μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αρχανών σε ένα νέο, σύγχρονο χώρο και αφετέρου να γίνουν οι κατάλληλες  αλλά και απαιτούμενες εργασίες - παρεμβάσεις στο παραδοσιακό Πετρόκτιστο Διδακτήριο το οποίο φιλοξένησε το Σχολείο μας, μαζί με το Νηπιαγωγείο, το Γυμνάσιο και το Λύκειο για πολλές δεκαετίες.

Η κατασκευή του νέου διδακτηρίου  ξεκίνησε στις αρχές του 2000 και οι εργασίες ολοκληρώθηκαν στα τέλη του 2013.

Στις 10  Φεβρουαρίου 2004 , πραγματοποιήθηκαν τα επίσημα εγκαίνιά του.

Η αρχιτεκτονική του νέου κτιρίου έχει σεβαστεί τους όρους δόμησης και την υπάρχουσα κουλτούρα των Αρχανών.

Οι χώροι του νέου διδακτηρίου είναι σύγχρονοι, ευρύχωροι και λειτουργικοί. Υπάρχουν δεκατέσσερις αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα αισθητικής αγωγής, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (εκδηλώσεων, προβολών, θεατρικών παραστάσεων), εργαστήριο ηλεκτρονικών υπολογιστών, αίθουσα βιβλιοθήκης, αίθουσα Φυσικής, αίθουσα Φυσικής Αγωγής. Τα γραφεία των Εκπαιδευτικών, του Υποδιευθυντή και του Διευθυντή, καθώς και οι απαιτούμενοι βοηθητικοί χώροι. Επίσης υπάρχει το υπαίθριο θέατρο και το γήπεδο μπάσκετ ? βόλεϊ.

Στο σχολικό μας κήπο υπάρχουν καλλωπιστικά φυτά, κυπαρίσσια και μουριές τα οποία  χρόνο με το χρόνο αλλάζουν το φυσικό περιβάλλον του Σχολείου μας.