Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του 1ου 12/θ Δημοτικού Σχολείου Αρχανών, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α. Αίτηση γονέα (παραλαμβάνεται από το σχολείο ή την εκτυπώνετε εσείς αφού την κατεβάσετε)

ΒΠιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.
Για τους αλλοδαπούς μαθητές απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο ή ληξιαρχική  πράξη γέννησης, εφόσον έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.

ΓΒιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

ΔΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (παραλαμβάνεται από το σχολείο ή την εκτυπώνετε εσείς αφού την κατεβάσετε)

Ε. Αποδεικτικό έγγραφο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/ριας (πχ λογαριασμός ρεύματος ή τηλεφώνου).

ΣΤ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα αναζητηθεί από το Σχολείο για τα Νηπιαγωγεία των Αρχανών.
  2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του/της μαθητή/τριας.

ΩΡΑΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Δευτέρα – Παρασκευή: 10.00-12.00